Gline za lice - sve što treba da znate o prirodnom čišćenju kože
Saznajte kako glina za lice može pomoći u čišćenju pora, borbi protiv bubuljica i mitisera. Istražite različite vrste glina, recepte za maske i iskustva korisnika.
Gline za lice - prirodno rešenje za čistu i zdravu kožu
U poslednje vreme sve više ljudi prelazi na prirodne načine nege kože, a jedna od najpopularnijih metoda je korišćenje gline za lice. Ova prirodna supstanca, poznata još od davnina, pruža brojne benefite za sve tipove kože - od masne i problematične do suve i osetljive.
Zašto koristiti glinu za lice?
Glina je prirodni mineralni proizvod koji ima izuzetne sposobnosti apsorpcije toksina i nečistoća iz kože. Njena upotreba u kozmetičke svrhe datira još iz vremena drevnog Egipta, kada su je koristili kako bi održavali kožu čistom i zdravom.
Glina za lice deluje na više načina:
- Dubinski čisti pore, uklanjajući višak sebuma i nečistoće
- Smanjuje vidljivost proširenih pora
- Reguliše lučenje loja
- Smiruje upaljene delove kože
- Pomaže u borbi protiv bubuljica i mitisera
- Poboljšava cirkulaciju i daje koži zdrav sjaj
Vrste gline i njihova primena
Postoji nekoliko osnovnih vrsta gline koje se koriste za negu lica, svaka sa specifičnim svojstvima:
Zelena glina
Najpopularnija za negu lica, posebno pogodna za masnu i kombinovanu kožu. Zelena glina ima snažna detoksikaciona svojstva, izvlači nečistoće iz pora i reguliše lučenje loja. Mnoge korisnice ističu da zelena glina najbolje pomaže kod mitisera i bubuljica.
Bela glina (kaolin)
Blagija varijanta, pogodna za osetljivu i normalnu kožu. Bela glina manje isušuje kožu, a ima i blago izbjeljujuće dejstvo. Često se koristi za pripremu maski sa dodatkom meda ili jogurta.
Roza glina
Kombinacija bele i crvene gline, idealna za osetljivu kožu. Deluje blago, smiruje crvenilo i podstiče regeneraciju ćelija.
Crna glina
Najjača od svih, preporučuje se samo za veoma masnu kožu sa ozbiljnijim problemima. Ima izuzetne apsorpcione sposobnosti.
Kako pripremiti masku od gline?
Osnovni recept za pripremu maske od gline je jednostavan:
- U plastičnu ili staklenu posudu stavite 2-3 kašike gline u prahu
- Postepeno dodajte tečnost (vodu, mineralnu vodu, čaj od kamilice ili zalfije) dok ne dobijete pastu gustine pavlake
- Dobro promesajte drvenom kašikom (izbegavajte metalne posude i pribor)
- Nanosite četkicom ili prstima na očišćeno lice, izbegavajući područje oko očiju
- Ostavite da deluje 15-30 minuta (zavisno od tipa kože)
- Kada se osuši, operite mlakom vodom
Recepti za različite tipove kože
Za masnu i problematičnu kožu:
Zelena glina + voda + nekoliko kapi limunovog soka. Ova kombinacija intenzivno čisti pore i reguliše lučenje loja.
Za kombinovanu kožu:
Zelena glina + jogurt + med. Jogurt smiruje kožu, a med ima antibakterijska svojstva.
Za suvu kožu:
Bela glina + maslinovo ulje + mineralna voda. Ulje hidrira, dok glina blago čisti.
Za umornu kožu:
Bela glina + caj od zalfije + vitamina E u ulju. Ova maska osvežava i podmlađuje izgled kože.
Česta pitanja o upotrebi gline za lice
Koliko često može da se koristi glina za lice?
Za masnu kožu: 2-3 puta nedeljno
Za kombinovanu kožu: 1-2 puta nedeljno
Za suvu kožu: 1 put u 10 dana
Da li glina može da izazove neželjene reakcije?
U početku korišćenja, glina može "izvući" sakrivene nečistoće na površinu kože, što može dovesti do privremenog pojavljivanja bubuljica. Ovo je normalan proces čišćenja koji obično traje 2-3 nedelje.
Šta raditi ako glina previše isuši kožu?
U tom slučaju, umesto obične vode koristite mineralnu vodu ili dodajte malo maslinovog ulja u smesu. Takođe, nakon skidanja maske sa lica, nanesite hidratantnu kremu.
Da li je bolja glina u prahu ili gotove maske?
Glina u prahu je čistija varijanta bez dodataka, ali gotove maske (kao što je Shenemil Biomaska) sadrže dodatne aktivne sastojke koji mogu biti korisni. Izbor zavisi od ličnih preferencija.
Iskustva korisnika sa glinom za lice
Mnoge korisnice koje imaju mesovitu kožu sa proširenim porima i tendencijom ka mitiserima ističu da im je glina pomogla da značajno poboljšaju stanje kože. Jedna od korisnica navodi: "Koristim zelenu glinu već tri meseca, otprilike 2-3 puta nedeljno, i jako sam zadovoljna. Imam mesovitu kožu i glina mi je pomogla da smanjim mitisere i ujednačim ten."
Osobe sa masnom kožom često primećuju: "Posle prvih par upotreba mi je izvukla sve na površinu, ali posle mesec dana redovne primene lice mi je postalo mnogo čišće i manje masno."
Za one sa suvom kožom, ključ je u pravilnoj kombinaciji: "Ja pomešam belu glinu sa medom i maslinovim uljem. Ne isušuje mi kožu, a opet je lepo očisti. Lice mi je posle mekano i blistavo."
Gde kupiti glinu za lice?
Glina u prahu se može naći u:
- Apotekama (Riznica prirode, Vitalia)
- Prodavnicama zdrave hrane
- DM drogerijama
- Specijalizovanim kozmetičkim prodavnicama
Gotove maske sa glinom (kao što su Shenemil Biomaska, Freeman, Dr. Hauschka) takođe su dostupne u navedenim prodavnicama, kao i u Liliju i drugim kozmetičkim lancima.
Zaključak
Glina za lice predstavlja prirodno i efikasno rešenje za čišćenje i negu kože lica. Bez obzira da li se radi o masnoj koži sa problemima akni ili suvoj koži kojoj je potrebna blaga nega, postoji vrsta gline i kombinacija sastojaka koja može pomoći. Ključ uspeha leži u pravilnoj primeni i strpljenju, jer rezultati obično postaju vidljivi nakon nekoliko nedelja redovne upotrebe.
Pre nego što počnete sa korišćenjem gline, savetuje se testiranje na manjem delu kože kako biste proverili da li vam odgovara. Takođe, važno je koristiti proizvode namenjene za lice, a ne građevinske gline koje mogu sadržati štetne primese.