Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Smaragd Blog 2024-07-01

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom – simptomi, dijagnoza, načini lečenja i prevencija. Pročitajte iskustva i savete.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Šta su kondilomi?

Kondilomi, poznati i kao papilomi, virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju veoma neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzrok nastanka ove bolesti je HPV (humani papiloma virus), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, anusu i ređe na drugim delovima tela.

Kako se HPV prenosi?

HPV se prenosi seksualnim kontaktom, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Postoji i vertikalna transmisija, što znači da majka može preneti virus na dete tokom porođaja, što može dovesti do laringealnih papiloma kod novorođenčeta. Teoretski, mogući su i oralni prenosi, ali takvi slučajevi su retki.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se obično javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se često nalaze na penisu, prepucijumu, frenulumu i otvoru uretre, dok kod žena najčešće zahvataju zadnji zid vestibuluma vagine, usne, perineum, a ređe unutrašnjost vagine i grlić materice. Bradavice su mekane, izdužene i često nalik na karfiol. U početku su male, ali vremenom mogu postati voluminozne.

Dijagnoza kondiloma

Postavljanje dijagnoze može biti izazovno jer neki lekari mogu pogrešno protumačiti promene. Važno je tražiti drugo mišljenje ako postoji sumnja. Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a ponekad su potrebna dodatna ispitivanja kao što su histološka i imunološka analiza.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i zahteva strpljenje. Postoji više metoda:

  • Krioterapija – spaljivanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana.
  • Laser – efikasna metoda za unutrašnje kondilome.
  • Topikalne kreme i rastvori – podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina i 5-fluorouracil.
  • Hirurško uklanjanje – koristi se za veće promene.

Nažalost, ni jedna od ovih metoda ne uništava virus, već samo uklanja vidljive promene. Recidivi su česti, pa je potrebno redovno praćenje.

Vakcina protiv HPV-a

Postoje vakcine kao što su Cervarix i Gardasil koje štite od najopasnijih tipova HPV-a (16, 18, 31, 45). Preporučuju se devojkama i ženama između 9 i 26 godina, a daju se u tri doze. Vakcina ne leči već postojeću infekciju, ali može sprečiti nastanak raka grlića materice.

Zaključak

Kondilomi su neprijatna i često ponavljajuća pojava, ali uz pravilnu dijagnozu i lečenje mogu se kontrolisati. Ključno je konsultovati više stručnjaka pre donošenja odluke o terapiji. Vakcinacija je efikasna preventivna mera, posebno kod mladih osoba.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.